Чому у ванній завелися комахи і що при цьому робити

Комахи – неминучі супутники будь-якого людського житла, де створений сприятливий для них мікроклімат. Постійна вогкість та вологість ванної приваблюють особливу групу комах, зовнішній вигляд яких викликає ворожість. Однак позбутися їх досить просто, якщо дотримуватися певних рекомендацій.

Звідки беруться комахи у ванній

Причини, через які комахи з'являються у ванній кімнаті, можна умовно розділити на дві групи:

 • Зовнішні. Осередок поширення комах може розташовуватися в іншій кімнаті, і згодом вони просто перемістилися у ванну. Також вони могли перелетіти або переповзти в кімнату через щілини з підвалу, крізь вентиляційні труби від сусідів або з вулиці, особливо якщо будинок розташований поблизу водойми.
 • Внутрішні. У цьому випадку комахи з'явилися у ванні через утворення відповідного мікроклімату. Основними причинами цього явища є підвищена вологість або температура і антисанітарію. Вірно встановивши причину буде легше боротися з її наслідками.

Зверніть увагу! Частою причиною зміни мікроклімату служить невелика, але безперервна протікання труби під ванною, що викликає розвиток підвищеної вогкості.

вогкість у ванній кімнаті

Ванна кімната є сприятливим місцем існування комах з наступних причин:

 • підвищена вологість;
 • наявність їжі та води;
 • майже постійна відсутність людей;
 • відсутність денного світла, яке є дискомфортним;
 • відсутність свійських тварин.

Найчастіше комахи мешкають у таких місцях:

 • важкодоступні місця на кшталт прихованих комунікацій та далеких кутів;
 • водопровідні труби, що є місцем скупчення конденсату;
 • курні ділянки, наприклад, полиці, підлога під ванною та шафи;
 • вологі засоби гігієни – мочалки, губки, рушники, килимки для підлоги та інше;
 • постійно вологі судини та баночки з гелями, шампунями, бальзамами та іншим.

як боротися з комахами у ванній кімнаті

Чим небезпечні та шкідливі

По суті більшість можливих мешканців ванної кімнати не становить реальної загрози для людини, приносячи лише психологічний дискомфорт. Однак більшість із них може бути переносниками різних захворювань, небезпечних для людини. Мала частина також здатна вкусити або ужалити, що не тільки болісно, а й може спричинити розвиток алергії.

У будь-якому випадку ігнорувати появу такої живності не варто, тому що вона схильна до стрімкого розмноження і може легко поширитися на інші приміщення.

Зверніть увагу! Поява комах також передує утворенню іншої, не надто приємної проблеми – цвілі. Вона майже завжди поширюється по кімнаті за живністю.

цвіль у ванній кімнаті

Які комахи можуть виникнути

Білі жучки

Перш ніж боротися з білими комахами у ванній кімнаті, потрібно зрозуміти, що це таке. Біле, світло-сіре або сріблясте забарвлення мають лусниці. У них невелике, до 10 мм, витягнуте тіло, 12 пар ніжок та три волосинки на задньому кінці тіла.

білі жучки у ванній кімнаті

До третього линяння зберігають чорне забарвлення при менших розмірах. Вони не є переносниками інфекцій, не виділяють алергенів та не кусаються. Розмножуються досить повільно, а от пересуваються швидко, тож ловити їх складно.

У природному середовищі харчуються рослинними речовинами, в яких міститься крохмаль та полісахариди. У разі квартири їжею їм може служити:

 • борошно;
 • крохмаль;
 • цукор;
 • книжкова обкладинка;
 • шпалерний клей;
 • тканини, що містять крохмаль;
 • фотографії;
 • дитяча та натуральна косметика.

луска у ванній кімнаті

Таким чином, єдина небезпека лусок для людини полягає в псуванні майна, в тому числі пам'ятного. Також залишками їхньої життєдіяльності або яйцями можуть бути заражені продукти харчування.

Мокриці

У період линяння мокриці набувають прозорого або білого кольору, а тому їх іноді плутають з лусочками. В решту часу вони мають сіре або буре забарвлення панцира, іноді з маскувальними плямами. Це ракоподібні з опуклою спинкою, покритою хітиновим панциром із семи пластин, сімома парою кінцівок та двома парами вусиків, одна з яких недорозвинена. Частина голови схована під панцир і несе розташовані з обох боків очі. Довжина тіла не перевищує 20 мм.

У природному середовищі мокриці харчуються органічними залишками на кшталт опалих плодів і листя, що згнили коріння. У разі збільшення чисельності можуть атакувати і здорові рослини. В умовах людського житла харчуються таким:

 • органічні залишки, що знаходяться у відрі для сміття;
 • крихти та частинки шкіри в пилу, опале квіти та листя кімнатних рослин;
 • прогнили овочі в підвалах та льохах;
 • суперечки плісняви, що утворюється у ванній при збільшеній вологості.

Для рачків переважно тепле (23-25оС), темне та сире місце, тому ванна кімната підходить чудово. Оселитися вони можуть лише у місцях з порушеними санітарними нормами щодо вологості повітря, що особливо актуально для нижніх та крайніх поверхів. У житла вони потрапляють через щілини з горищ і підвалів.

мокриці у ванній кімнаті

Мокриці не несуть загрози для людини, тому що не переносять інфекцій та не кусаються. Однак при контакті їх лапок зі шкірою може виникнути подразнення. При появі їх варто побоюватися за рослини і запаси овочів, оскільки ці діяльні рачки з високою швидкістю відтворення можуть бути надзвичайно діяльними.

Черв'яки

Тонкі черв'яки блідого або блідо-рожевого відтінку довжиною до 50 мм називаються трубочниками. Вони люблять тепло і вогкість, харчуються частинками, що розкладаються, застояної води.

Живуть великими колоніями, можуть з'явитися у ванні разом із водою, яка закачується зі ставка. Там вони мешкають у мулі та інших забруднених місцях, а тому шанс потрапити у водопровідну систему у них невеликий. Якщо це все ж таки сталося, то черв'ячка можна використовувати як корм акваріумних риб або просто змити.

черв'яки у ванній кімнаті

Вони часто є чи не основною їжею для мешканців домашніх акваріумів, оскільки очищають воду від забруднень. Однак у місцях проведення гігієнічних процедур людини вони можуть становити небезпеку, оскільки здатні накопичувати та переносити по поверхні токсичні речовини. Також трубочники поглинають речовини з анаеробними бактеріями, тому є переносниками патогенної мікрофлори.

Багатоніжки

До цього класу членистоногих належить кілька видів, проте у ванних кімнатах зазвичай заводяться губоногі скутігери. Вони мають сплюснутий, розділений на кілька сегментів тулуб, уздовж якого розташовуються довгі ноги. Довжина тулуба може досягати 60 мм, панцир світло-коричневий або сірий, покритий синіми або фіолетовими смужками. На голові розташовані фасеткові очі, а також вусики, що мають розміри наполовину довжину тіла.

Мешкають переважно в прілому листі, проте з настанням холодів перебираються у вологі та теплі місця. Вони активні будь-якої доби, полюють, спираючись на зір і розвивають величезну швидкість. Як джерела їжі використовують черв'яків, личинок і мух, через що і з'явилася їхня народна назва – мухоловки.

мухолівка у ванній кімнаті

Завдяки знищенню іншої живності багатоніжок навіть вважають корисними мешканцями, особливо з огляду на те, що вони не псують папір, меблі або деревину і не харчуються відходами.

І все-таки для людини скутігери становлять небезпеку, тому що як оборонна поведінка вони можуть прокусити шкіру і впорснути отруту. Він викликає почервоніння шкірних покривів, появу припухлості та сверблячки. Це не завдає особливої шкоди здоров'ю, але викликає сильний, переважно психологічний дискомфорт.

як позбутися мухоловок

Мушки-метелики

Метелики – це двокрилі комахи, що зовні нагадують міль. Відрізняються вони дрібними волосками, що покривають крила і тіло, чому ті здаються оксамитовими. Розмір тіла від одного до чотирьох міліметрів, забарвлення найчастіше сталеве або сріблясте.

У ванних кімнатах їх також залучає вологість. Колонії можуть бути досить численними, проте більша частина їх залишається в підвалах, де в каналізаційних трубах, в місцях скупчення бруду і постійного конденсату розвиваються личинки. Метелики не завдають шкоди людям чи предметам домашнього вжитку, проте викликають занепокоєння домашніх тварин.

мушки метелики в будинку

Інші шкідники

Менш поширеними є такі комахи:

 • комарі та їх личинки;
 • каналізаційний жук;
 • павуки, мурахи та мошки;
 • хрущі, або борошняні жуки;
 • таргани.

комарі та їх личинки

каналізаційний жук у ванній кімнаті

павуки у ванній кімнаті

мурахи у ванній кімнаті

мошки у ванній кімнаті

хрущ у ванній кімнаті

борошняні жуки в будинку

таргани в будинку

Методи боротьби

Фізичні методи

До таких методів боротьби належать такі:

 1. Проведення генерального прибирання. Необхідно винести з ванної сміття і всі наявні предмети, видалити наліт конденсату, пил і бруд у всіх важкодоступних кутах.
 2. Обробка приміщення Спочатку використовується хлорка або інший дезінфікуючий засіб, після чого потрібно нанести розчин мідного купоросу.
 3. Зменшити вологість у приміщенні. Зробити це можна шляхом регулярного провітрювання, а також просушування з використанням електроприладів.

дезінфекція у ванній кімнаті

Зверніть увагу! Для запобігання повернення комах у ванну необхідно забезпечити постійну гарну роботу вентиляційної та опалювальної систем, щоб повітря було достатньо сухим. На випадок перебоїв у системі подачі гарячої води або опалення можна встановити електричний сушка для рушників або систему примусової вентиляції.

провітрювання ванної кімнати

Пастки та приманки

Найбільш поширеними типами пасток є такі:

 • Електричні механізми. Вони приваблюють комах спеціальним ароматом або штучно створеною вологістю, а потім вбивають за допомогою сильного розряду.
 • Клейові пластини. Живність залучається світлом, приманкою або спеціальними хімічними речовинами. Потрапивши на пластину, вона приклеюється і не може звільнитися, вмираючи через деякий час.
 • Коробочки з клапанами. Це мініатюрні пастки, що мають усередині сирий та темний простір. Комаха заповзає в них, але через захисну мембрану не може вибратися назовні.
 • Вологий березовий віник. Встановлюється в кутку ванної кімнати на ніч, а вранці виноситься з приміщення і викидається або спалюється.
 • Скляні банки. Їх зовнішня поверхня обмотується папером або скотчем, що має шорстку текстуру. По ній комаха без проблем підніметься і потрапить у банку, а ось вибратися йому завадить ковзне скло. Як приманку на дно банки можна помістити трохи цукру чи фруктів.
 • Папір. Рулон туалетного паперу або паперових серветок змочується водою та залишається на ніч. На ранок він викидається або спалюється у скрученому стані. Найбільш дієвим цей метод буде у боротьбі з лусницями, тому що вони не тільки люблять вологу, а й їдять папір.

пастки-приманки для комах

Хімічні препарати

Найбільш ефективний метод боротьби, що дає стійкий результат при регулярній обробці. Дезінсекцію краще проводити у всій квартирі, оскільки комахи можуть поширюватися за межі ванної кімнати. До найпопулярніших і найдієвіших аерозолів відносяться такі:

 • Mosquitall;
 • Раптор;
 • Антимоль;
 • Комбат;
 • Рейд;
 • Діхлофос;
 • Чистий дім;
 • Екстраміт;
 • Армоль.

Важливо! Обробляти приміщення потрібно в щільних гумових рукавичках, захисних окулярах, респіраторі або масці.

Після обробки приміщення закривається на вказаний в інструкції час, після чого провітрюється і піддається вологому прибиранню. Особливу увагу слід приділити миття поверхонь, з якими контактують руки.

дихлофос для знищення комах у будинку

Народні засоби

Найвідомішими засобами є такі:

 • Діатоміт, або кізельгурна земля. Це гірська порода, що має абразивні властивості та високу абсорбцію. Даний інсектицид розсипають у темних ділянках та кутах ванної. Після контакту з ним руйнуються ліпіди, що входять до хітинового шару комах, і вони гинуть.
 • Ортоборна кислота. Це порошок, що викликає параліч при попаданні в організм комахи. Його розводять у воді або змішують з вареним жовтком, після чого розчином або пастою обробляють щілини, труби та тріщини.
 • Насіння гвоздики чи цедра. Їх розкладають по периметру кімнати та в комунікаційних вузлах, що викликає втечу лусниць.

народні засоби від комах у будинку

Особливості дезінфекції у ванній

Прибирання та дезінфекція у ванній повинна проводитись за таким планом:

 1. Усунення зайвого. Засоби гігієни поміщаються в таз, килимок та рушники – у прання, шторка замочується у мильному розчині.
 2. Миття кахлю. Миючий засіб за допомогою губки наноситься на зволожену поверхню стін. Для очищення міжплиткових швів можна використовувати спрей-антицвіль.
 3. Прочищення труб. У зливні отвори заливається густий гель для прочищення труб, що усуває забруднення та засмічення.
 4. Миття унітазу та ванни. Засіб, що чистить, наноситься на поверхню ванни на деякий час, після чого змивається. З унітазу видаляється вода, потім вимивається кришка, стінки та поверхня під обідком. Для дезінфекції засіб залишається на поверхні, після чого видаляється.
 5. Очищення дзеркал. Промиваються з засобом для чищення і протираються м'якою тканиною.
 6. Миття підлоги. Підлога миється з дезінфікуючим засобом, після чого промивається чистою водою і протирається.

Зверніть увагу! Для збирання необхідно вибирати кошти без абразивів.

прибирання у ванній кімнаті

Профілактика появи комах

Для профілактики появи жучків у ванній вживаються такі заходи:

 • підтримання чистоти у приміщенні;
 • видалення пилу та конденсату на трубах;
 • встановлення якісної вентиляції та періодичне прочищення шахт;
 • усунення щілин та отворів у стінах, на підлозі та біля плінтусів;
 • швидке ремонт кранів у разі протікання;
 • просушування вологих кутів за допомогою тепловентилятора;
 • обробка хлором та просушування місць, де почала з'являтися пліснява;
 • регулярна перевірка запасів круп та ретельне прибирання крихт;
 • своєчасне видалення сміття та харчових відходів.

вентиляція у ванній кімнаті

Якщо від вогкості у ванній з'явилися комахи, це не привід панікувати. Позбавлення живності не вимагає серйозних зусиль, проте відповідальний підхід до дотримання санітарних і гігієнічних норм дозволить уникнути такої зустрічі.

Відео: 10 способів позбутися комах у будинку без шкоди здоров'ю

WowCracy
Додати коментар